Jak zapewnić dziecku zabawę, która przy okazji będzie skuteczną nauką, to wyzwanie, z którym na co dzień muszą mierzyć się zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Z pomocą przychodzi im program edukacyjny „Planeta Energii”, który już od kilku lat w ciekawej, popularnonaukowej formie przekazuje najmłodszym wiedzę na temat prądu elektrycznego. Udział w projekcie to także szansa na atrakcyjne nagrody, w tym dwudniową wizytę pełnego niespodzianek, mobilnego centrum nauki. Termin składania sprawozdań z realizacji konkursowych zadań w tegorocznej edycji programu upływa 13 lutego. Zwycięzców konkursu poznamy 13 marca.
„Planeta Energii” to autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, w tym o jej bezpiecznym i rozsądnym użytkowaniu oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Ich zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji na temat energii elektrycznej, na podstawie materiałów dydaktycznych dostarczonych przez Grupę Energa. To dla pedagogów znakomita okazja, by wyjść poza schemat zwykłych zajęć szkolnych i w kreatywny sposób poprowadzić lekcje na temat prądu.
– Jesteśmy bardzo ciekawi, czym w tym roku zaskoczą nas nauczyciele. Doświadczenia poprzednich edycji konkursu pokazują, że ich pomysłowość nie ma granic. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do elektrowni i centrów nauki, zajęciach z pierwszej pomocy czy w przedstawieniach teatralnych. Przygotowywali także rebusy, piosenki oraz specjalne układy taneczne – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji Energa SA. – To dowód na to, że nauka może być doskonałą zabawą.
Sprawozdania z przeprowadzonych działań należy złożyć do 13 lutego, a zatem to już ostatnia szansa na udział w rywalizacji o atrakcyjne nagrody. A jest o co walczyć. Dziesięć zwycięskich klas wygra dwudniową wizytę mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości. Co ważne – miasteczko mogą odwiedzać nie tylko dzieci ze zwycięskiej klasy, ale także najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z okolicy, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni mieszkańcy. W edukacyjnym centrum Energi na gości czekają m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja filmu 3D oraz multimedialne zabawy i quizy. W konkursie przyznane zostaną także wyróżnienia dla pięćdziesięciu nauczycieli i dzieci z ich klas, a zaangażowanie wszystkich potwierdzone będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają również edukacyjne prezenty. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 13 marca.
Do udziału w programie gorąco zachęca dr Tomasz Rożek, jego ambasador, znany popularyzator nauki, dziennikarz i autor wielu publikacji – „Planeta Energii” to dla dzieci świetna zabawa połączona z edukacją na wysokim poziomie. Podczas lekcji w szkole i później w czasie wizyty miasteczka „Planeta Energii”, dzieci uczą się o prądzie elektrycznym i zasadach jego użytkowania. A dzięki temu, że nauka odbywa się poprzez zabawę, najmłodsi nie tylko szybciej rozumieją materiał, ale również fascynują się nauką.
Dzięki Planecie Energii wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 160 tys. dzieci z całej Polski.
Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ostatnia-szansa-na-wygranie-wizyty-mobilnego-centrum-nauki-planeta-energii